Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oferta wyjazdu uchodźców z Ukrainy do Austrii

Pomagamy Ukrainie

Treść

 

Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynęła przekazana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwo Federalnej Republiki Austrii (w załączeniu robocze tłumaczenie oferty w języku polskim oraz oferta w języku angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim ) dotyczące przyjęcia 500 osób.

Przedstawiamy rodzaj pomocy:

 • zakwaterowanie /bezpłatne/ długoterminowe – do jednego z krajów związkowych Austrii
 • artykuły żywnościowe i inne potrzebne artykuły, takie jak sanitarne, wyposażenie dla niemowląt, itp.
 • dostęp do austriackiego rynku pracy
 • opieka medyczna – w razie potrzeby
 • prawo pobytu w Austrii do 3 marca 2023 r.
 • bezpłatne środki wsparcia to: Kursy języka niemieckiego  oraz kursy orientacyjne na temat życia i pracy w Austrii

 

Pierwszeństwo wykorzystania oferty mają:

 • osoby, które mają członków rodziny lub inne powiązania z Austrią;
 • matki z małymi lub wieloma dziećmi;
 • osoby starsze (60+);
 • osoby niepełnosprawne i ich rodziny;
 • osoby w ciężkim stanie zdrowia i ich rodziny

 

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo o zakwalifikowaniu do wyjazdu decyduje kolejność zgłoszeń.

Dokładny termin i miejsce wyjazdu Ministerstwo przekaże w terminie późniejszym.

 

 

Pytania i odpowiedzi:
Ochrona tymczasowa w Austrii

Co to jest ochrona tymczasowa?
Ochrona tymczasowa oznacza, że masz prawo przebywać w Austrii legalnie przez co najmniej 1 rok, otrzymujesz wsparcie w zakresie zakwaterowania i życia codziennego (takie jak żywność, produkty higieniczne itp.), masz ubezpieczenie zdrowotne i dzieci mogą udać się do Szkoła.

Jaki tytuł zamieszkania otrzymam?
Jako osoba wysiedlona z Ukrainy masz czasowe prawo pobytu w Austrii. To prawo pobytu obowiązuje obecnie do 3 marca 2023 r. Jeśli nie możesz wrócić na Ukrainę po tym roku, możesz przedłużyć pobyt na kolejny rok. Po zarejestrowaniu się w Austrii otrzymasz również „dowód osobisty dla przesiedleńców”. Nie ma potrzeby ubiegania się o ochronę międzynarodową (znaną również jako „azyl”).

Czy będę mógł wrócić na Ukrainę, jeśli mam tymczasowe zezwolenie na ochronę?
TAk. Chociaż zachęcamy Cię do priorytetowego traktowania własnego bezpieczeństwa przez cały czas, tymczasowa ochrona oczywiście nie uniemożliwia Ci opuszczenia Austrii, gdy tylko zdecydujesz się to zrobić.

Gdzie będę (tymczasowo) zakwaterowany po przyjeździe?
Po przybyciu do Wiednia, stolicy Austrii, przez pierwsze dni zostaniesz zakwaterowany w zorganizowanym zakwaterowaniu rządu federalnego. Może się również zdarzyć, że otrzymasz bezpośredni transfer do miejsca zakwaterowania zapewnionego przez jeden z krajów związkowych Austrii. Uprzejmie prosimy o wyrozumiałość, że nie mamy możliwości poinformowania Państwa przed przyjazdem do Austrii, który kraj związkowy będzie Państwa gościł.
Będzie pomoc i tłumacze są dostępni, aby Cię wesprzeć. Zapewniamy żywność i inne potrzebne artykuły, takie jak artykuły sanitarne, wyposażenie dla niemowląt itp.
Należy pamiętać, że te pierwsze zorganizowane kwatery nie mają na celu spełnienia zadania zakwaterowania w dłuższej perspektywie. Ponieważ są one stworzone do natychmiastowej i nagłej pomocy w krótkim okresie, mogą oferować pokoje wieloosobowe, które dzielisz z innymi osobami przez kilka dni. Zapewniamy, że obsługa na miejscu dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu trochę prywatności, będzie również możliwość wymiany z innymi Ukraińcami. Po początkowym krótkoterminowym zakwaterowaniu zostanie zapewnione długoterminowe zakwaterowanie.

Czy otrzymam również długoterminowe zakwaterowanie w Austrii?
TAk. Otrzymasz również bezpłatne długoterminowe zakwaterowanie wraz z podstawową opieką (żywność, odzież i produkty sanitarne) w Austrii. Władze austriackie zapewnią Państwu zorganizowane zakwaterowanie. Rodzaj zakwaterowania może się różnić, w żadnym wypadku nie będziesz musiał dzielić pokoju z innymi osobami. Długoterminowe zakwaterowanie jest zapewnione w całej Austrii. Pamiętaj, że nie możesz wybrać regionu. Jednak mniejsze miasta w Austrii oferują również dużą różnorodność infrastruktury (sklepy, transport publiczny, placówki medyczne/szpitale, przedszkole, szkoły itp.).
Alternatywnie, jeśli wolisz mieszkać w kwaterze prywatnej, możesz otrzymać podstawowe świadczenia opiekuńcze, takie jak dotacja do czynszu i zasiłek na żywność. Stawki zwrotu kosztów są określone w austriackiej umowie podstawowej opieki.

 

Jakich innych uprawnień mogę oczekiwać jako beneficjent ochrony czasowej?
Ochrona tymczasowa zapewnia również dostęp do rynku pracy, edukacji i opieki medycznej (np. pomoc medyczna, środki zaradcze i produkty lecznicze). Oczywiście Twoje dzieci również będą mogły chodzić do szkół.

Martwię się, bo nie mówię po niemiecku. Czy zapewnisz pomoc?
Austriacki Fundusz Integracyjny (ÖIF), fundusz Republiki Austrii, zapewnia uchodźcom w Austrii szeroki zakres bezpłatnych środków wsparcia, takich jak kursy języka niemieckiego (od początkującego do zaawansowanego) oraz kursy orientacyjne na temat życia i pracy w Austrii. ÖIF prowadzi infolinię informacyjną z pracownikami ukraińskojęzycznymi i rosyjskojęzycznymi (Infolinia: +43 1 715 10 51 120).

Czy będę mógł pracować w Austrii?
Tak, po otrzymaniu „dowodu tożsamości dla przesiedleńców” masz pełny dostęp do austriackiego rynku pracy. Należy pamiętać, że podjęcie konkretnej pracy jest dozwolone tylko po wydaniu pozwolenia na pracę przez austriackie publiczne służby zatrudnienia (w skrócie „AMS”). W celu uzyskania zezwolenia na pracę należy zarejestrować się w AMS, jednak zapewniona jest szybka i nieskomplikowana procedura. Austriacki Urząd Zatrudnienia chętnie pomoże również w znalezieniu pracy i doradzi w drodze na rynek pracy w Austrii.

Czy mogę przyjechać do Austrii, jeśli mam specjalne potrzeby?
Tak oczywiście. Jeśli masz specjalne potrzeby (wózek inwalidzki, potrzebujesz specjalnej opieki medycznej w pobliżu), władze austriackie rozważą to, zwłaszcza przy przydzielaniu Ci zakwaterowania. Opieka medyczna po przyjeździe do Austrii jest również zapewniona w razie potrzeby.

Czy mogę podróżować z dowodem osobistym dla osób wysiedlonych?
Z dowodem osobistym dla wysiedleńców i paszportem możesz podróżować bez wiz w strefie Schengen (większość krajów Unii Europejskiej) przez 90 dni w ciągu 180 dni. Z ważnym dowodem osobistym dla osób wysiedlonych możesz w każdej chwili ponownie wjechać do Austrii. Pamiętaj jednak, że Twoje prawo pobytu może przedwcześnie utracić ważność, jeśli opuścisz Austrię na dłużej niż krótkoterminowo, tj. jeśli przeprowadzisz się do innego kraju. Jednak krótkie wyjazdy są możliwe bez wygaśnięcia prawa pobytu.

Uciekłem z Ukrainy, ale moja rodzina jest obecnie w … czy będą mogli przyjechać do Austrii?
Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy lub obywatelem państwa trzeciego posiadającym status azylu na Ukrainie, tymczasowe prawo pobytu przysługuje również członkom Twojej rodziny – pod warunkiem, że mieszkali z Tobą na Ukrainie przed 24.02.2022 r.

Czy członek mojej rodziny spoza Ukrainy może do mnie dołączyć?
Program ochrony czasowej dotyczy również członków rodzin obywateli Ukrainy, którzy sami nie są obywatelami Ukrainy (jeżeli obywatel Ukrainy zamieszkiwał na Ukrainie i musiał wyjechać z powodu konfliktu zbrojnego w dniu 24 lutego 2022 r.). Członkowie rodziny to małżonkowie lub zarejestrowani partnerzy, małoletnie dzieci niezamężne (w tym należące do małżonka lub zarejestrowanego partnera) oraz inni bliscy krewni, którzy mieszkali razem z tobą w gospodarstwie domowym przed wysiedleniem i którzy byli na twoim utrzymaniu.

 

Mam dalsze pytania. Gdzie mogę poprosić o pomoc?
Utworzono również Infolinię, do której można uzyskać dostęp 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu pod następującym numerem:
+43 1 2676 870 9460.
Infolinia chętnie udzieli informacji w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

 

Załączniki:

 1. 20220330_FAQ_Temporary_Protection_EN
 2. 20220330_FAQ_Temporary_Protection_RU
 3. 20220330_FAQ_Temporary_Protection_UKR
1657820