Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zespół Regionalny "Małe Podegrodzie"

Treść


Zespół Regionalny "Małe Podegrodzie"

 

 

 

 

Zespół "Małe Podegrodzie" powstał w 1954 roku, początkowo jako kółko taneczne przy Szkole Podstawowej w Podegrodziu. Dzięki staraniu Komitetu Rodzicielskiego zakupiono stroje regionalne i zespół, którym kierował Kazimierz Głuc na długie lata stał się wizytówką i dumą szkoły. W 1970 r. zespół został rozwiązany. Nie na długo, gdyż w 1975 roku z inicjatywy pani Kingi Waśko został reaktywowany jako Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie”.Zespół występował i był podziwiany nie tylko w Podegrodziu, ale również w Nowym i Starym Sączu, Krakowie, Łącku, Łososinie i Jazowsku. Występował z zespołem „Mazowsze” w Licheniu oraz z zespołem „Śląsk” w Brzeznej, koncertował w kopalni soli w Wieliczce. Trzykrotnie brał udział w Karpackim Przeglądzie Folklorystycznych Zespołów Dziecięcych w Rabce. Jest stałym uczestnikiem "Święta Dzieci Gór" w Nowym Sączu; W 1999 roku brał udział w uroczystej mszy w Starym Sączu podczas kanonizacji bł. Kingi przez papieża Jana Pawła II. W 2002 roku wydana została płyta z repertuarem „Małego Podegrodzia”.

Swój bogaty program "Małe Podegrodzie" zaprezentowało również poza granicami kraju, w Rumunii, gdzie zdobyło nagrodę "Złotą rybkę" na festiwalu w Tulcei, w Chorwacji, na Słowacji i w Grecji.

Podczas swojej długiej historii zespół uczestniczył w wielu imprezach osiągając znaczące sukcesy. Najważniejsze z nich to:

  • III miejsce i "Brązowa jodła" na V Ogólnopolskim Festiwalu Harcerskim;

  • Dwukrotnie I miejsce na festiwalu "Rozśpiewane szkoły" w Szczyrzcu;

  • II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Dziecięcych w Łowiczu;

Zespół nagrywał piosenki wykonywane dla polskiego radia. Od 2004 roku instruktorem "Małego Podegrodzia" jest Małgorzata Liber. Przed nią , opiekowali się nim: Jerzy Wiktor, Jan Zarzeka, Kinga Waśko, Krzysztof Sułkowski i Zofia Sułkowska. Obecnie do "Małego Podegrodzia" należy już drugie pokolenie małych Podegrodzian. To ich rodzice, tańczący niegdyś w zespole, zaszczepili swoim dzieciom miłość do tańca, stroju, gwary, pieśni i obrzędów regionalnych.

 

 

W 2009 roku zespół obchodził jubileusz 55- lecia istnienia podczas którego przyznano nagrodę dla pani Kunegundy Waśko- poprzedniego, wieloletniego instruktora zespołu- za dokonania artystyczne. Obecny kierownik zespołu oraz członkowie kapeli pan Marek Wastag i Władysław Szkarłat odebrali odznakę Starosty Nowosądeckiego.

Nie ulega wątpliwości, iż Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie” jest cenną i wyjątkową częścią kultury naszej społeczności.
 

 Facebook

1811796