Przejdź do treści
Przejdź do stopki

JAN OLSZAK

Treść

JAN OLSZAK (1948 - 2001)

Artysta urodził się w Mokrej Wsi, gmina Podegrodzie. Ukończył liceum plastyczne w Tarnowie i studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale rzeźby. Z uwagi na problemy zdrowotne wrócił do rodzinnego domu i zajął się pracą twórczą w zakresie malarstwa i rysunku. Do 1987 roku, od kiedy na stałe przebywał w szpitalu w Krakowie, wystawiał swoje prace w Nowym Sączu, Zakopanem oraz Podegrodziu.
W 1981 roku został laureatem nagrody im. Bolesława Barbackiego przyznanej mu przez wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu.
W 1983 roku otrzymał wyróżnienie biura wystaw artystycznych w Nowym Sączu. Podczas pobytu w szpitalu nie zaprzestał pracy twórczej. Jak sam mówił "muszę malować, żeby przetrwać". Jego obrazy były wystawiane podczas wystaw w Lier w Belgii oraz w galerii "Sienna 5".
W ostatnich miesiącach życia artysty została otwarta galeria jego imienia w szpitalu specjalistycznym im. J. Babińskiego w Krakowie. Zmarł 13 listopada 2001 roku. Pochowany został na cmentarzu w Podegrodziu, w centrum zainteresowania artysty znajdował się człowiek i osoby Boskie.
Malował również wiele znakomitych portretów. Chociaż trudno jednoznacznie określić jego twórczość, wiadomo, że dzieła o wielkiej sile wyrazu tworzył człowiek o niezwykłym talencie. W 2003 roku obrazy Jana Olszaka wystawiane były w Nowym Sączu i Krakowie.
1790064