Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Olszanka

Treść

 

SOŁECTWO OLSZANKA

 

Olszanka jest niedużą wsią, w której jest około 150 gospodarstw. Jej nazwa wywodzi się od licznych drzew olchowych rosnących na tym terenie. Wieś jest siedzibą parafii. Kościół parafialny jest pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski. Wiejskie przysiółki noszą nazwy np.: "Wilcza łąka", "Na Bunkry". Na "Moczydle" znajduje się wisząca na drzewie kapliczka, z którą związana jest legenda. Przechodzący tędy ze swoim wojskiem król polski Jan III Sobieski ugrzązł w znajdującym się tutaj mokradle. Nie mogąc wydostać się z niego zaczęto modlić się o pomoc do Matki Boskiej, która wysłuchała próśb i uratowała ich. Na pamiątkę tego wydarzenia w miejscu tym ustawiono kapliczkę.

 

Ciekawe zapisy dotyczące organizacji szkoły we wsi znajdują się w kronice szkolnej, pisanej od 1887 roku. Czytamy w niej: "Gmina Olszanka aż do roku 1887 roku nie miała własnej zorganizowanej szkoły, ani też budynku szkolnego ... w 1890 roku okazało się, że w Olszance 25% umiało czytać, a tylko 13% czytać i pisać ... w tym przykrym stanie gospodarze zastanawiali się jakby temu zaradzić. Były głosy, aby gmina przyłączyła się do Związku Szkolnego Olszany, ale większość się nie zgodziła. Wreszcie na wniosek gospodarzy - Koniecznego Szymona, Łatki Wojciecha, gospodarze podjęli myśl śmiałą - aby własnym kosztem wybudować w gminie szkołę. Mówię śmiałą, zważywszy, że gmina była malutka (44 numery naówczas). A do tego nader Biedna..." Szkoła wybudowana została.
Mieszkańcy wsi mają opinię tolerancyjnych, pracowitych, życzliwych i solidarnych.

OSP Olszanka założona została w roku 1943 przez mieszkańców wsi w celu ochrony miejscowości przed pożarami oraz w celu uchronienia młodych ludzi przed wywozem na przymusowe roboty do Niemiec. W 2003 roku obchodziła 60-lecie istnienia.
 


 

1. Powierzchnia: 3,22 km(5% ) powierzchni Gminy Podegrodzie.

Części wsi: Działy, Działy Niżne, Działy Wyżne, Łysa Góra, Mrozówka, Niżny Las, Olszanka Centrum, Centrum, Podglinka, Stanęcin, W Graniczniku.

2. Rzeka: Jastrzębik

3. Liczba mieszkańców: 721 os. (stan na 15.03.2022 r.)

4. Sołtys: Bogusław Śledź, tel. 798 774 561

5. Radna: Wioletta Łatka, tel. 514 472 911

6. Oświata:

7. Kultura

8. Ochotnicza Straż Pożarna:

 

1811764