Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Publikacje

Treść

 

 

 

 

 "Kumosia kumosi" to już trzecia książka ze wspólnie wydawanej przez Urząd Gminy Podegrodzie i Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu serii dotyczącej kultury regionu Lachów Podegrodzkich. Opowiada o tradycyjnych wierzeniach i zwyczajach związanych z ciążą, porodem i połogiem oraz śmiercią i pochówkiem na terenie Podegrodzia i okolicznych wsi. Informacje zebrane w tej pracy oparte są na relacjach starszych ludzi, którzy przechowali jeszcze w pamięci pozostałości tradycyjnych praw i praktyk ludowych.

 

 

 

 

Treść książki "CO TO ZA GWIOZDECKA NAD OSOWIOM ŚWIYCI" dotyczy dawnych zwyczajów kolędniczych, które ku uciesze przetrwały do dziś i są nadal kultywowane. Książka zawiera informacje dotyczące historii tej pięknej tradycji Bożonarodzeniowej, dodatkowo wzbogacona jest o aktualne informacje na temat grup kolędniczych z terenu naszej gminy biorących udział w różnego rodzaju przeglądach. Jest to kolejna publikacja, w której znacząco rolę odegrali mieszkańcy gminy, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami.

                                                                                                                                                                      

                                                                                                                                                                                   

  

 

 

 

Książka "Jo se Podegrodzok. jo se rodowity..." została wydana z okazji jubileuszu 70- lecia istnienia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca. W 2007 roku. Książka stanowi cenny zbiór informacji o zespole od przedwojennych początków do współczesności. Niezwykle bogata treść wzbogacona jest m.in. archiwalnymi zdjęciami pochodzącymi z prywatnych zbiorów. Książka stanowi część cyklu publikacji o historii Podegrodzia- kolebki Lachów Sądeckich, który jest w przygotowaniu.                                                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                              

 

 
 

  

"O pochodzeniu nazw miejscowych Gminy Podegrodzie i okolic". Została wydana w 2009 roku z okazji Jubileuszu 60- lecia istnienia Gminnej Biblioteki Publicznej w Podegrodziu. Książka ta jest pracą naukową zbierająca toponimy czyli nazwy miejscowe m.in. gór, lasów, strumyków, pól itp. Stanowi kolejne już źródło wiedzy o historii Podegrodzia i jego okolic.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                           

 

 

 
 

 

W książce "Chleb nasz powszedni czyli Kuchnia Lachów Sądeckich"  znajdziemy przepisy dawnej kuchni lachowskiej na tradycyjne posiłki. Dodatkowo można w niej przeczytać o starych zwyczajach i tradycjach związanych np. ze spożywaniem posiłków, obchodami Świąt Bożego Narodzenia, Zapustów, Wielkanocy co czyni książkę skarbnicą wiedzy o dawnych czasach.

 

1790085