Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strongman 2023 w Podegrodziu - podsumowanie

AKTUALNOŚCI

Treść

Niedzielne zmagania Strongmanów zostały już tylko ekscytującym sportowym wspomnieniem. 13 sierpnia 2023 r. rozpoczęły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strongman Team Poland 2023 w Podegrodziu.

Wstęp na wydarzenie był wolny, toteż nie zabrakło wiernych fanów siłaczy pragnących zrobić sobie selfie ze swoim idolem. Nie było łatwo, bowiem  oprócz ciężarów, zawodnicy musieli pokonać wzmagający się upał.

Mistrzostwa uzyskały Patronat Honorowy Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Gminy Podegrodzie. Wzięli w nich udział najsilniejsi mężczyźni w Polsce – i nie tylko – zawodnicy dyscypliny strongman, a gościem specjalnym był  sam Mariusz Pudzianowski – ośmiokrotny Mistrz Polski Strongman, sześciokrotny Mistrz Europy Strongman, pięciokrotny Mistrz Świata Strongmam, trzykrotny drużynowy Mistrz Świata Par Strongman, Mistrz Super Serii w sezonach, zwycięzca i finalista wielu innych zawodów w tej dyscyplinie, który przyciągnął ogromne tłumy chętnych, pragnących dostać autograf lub zrobić sobie zdjęcie ze znanym sportowcem. 

Współorganizatorem imprezy był Tomasz Kowal, strongman rodem z Krynicy-Zdroju, w przeszłości wicemistrz Europy Strong Man WSF 2013, Mistrz Europy WSF 2016 czy brązowy medalista ME WSF 2017.

Pierwszy etap konkurencji obejmował:

 • przeciąganie Tira na dystansie 25 m – konkurencja sponsorowana przez Zakłady Mięsne Szubryt

 • uchwyt Herkulesa – konkurencja sponsorowana przez firmę Muszynianka

 • martwy ciąg, czyli podnoszenie samochodu marki Ford Mustang -  sponsorowane przez Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych „GALICYA”oraz Firma Lizbek Plan Kochaniec & Limanówka , Firma Classic4you

Drugi etap konkurencji obejmował:

 • ciągnięcie w siadzie samochodu do siebie na dystansie 25m - – konkurencja sponsorowana przez Hotel Piwniczna SPA&Conference

 • schody - zawodnik musi wynieść po 5 schodach ciężar o wadze 225,250,275kg w jak najkrótszym czasie – konkurencja sponsorowana przez Urząd Marszałkowski i Gminę Podegrodzie

 • załadunek na podesty kul o wadze 120,130,140,150,160,170 kg – konkurencja sponsorowana przez Polską Organizację Turystyczną (POT), będącego Partnerem wydarzenia.  Polska Organizacja Turystyczna wykorzystuje imprezy sportowe do promowania Polski i rodzimych atrakcji turystycznych zarówno wśród polskich i zagranicznych turystów. Poprzez zawody sportowe budowany jest wizerunek marki Polska - zwiększa się rozpoznawalność i wiedza o Połsce jako kraju nowoczesnym, kraju rozwijającym się z zgodnie ze światowymi trendami.

Na najwyższym podium stanął Krystian Makowiecki (w zeszłym roku zajmował trzecie miejsce na podium), drugi był Paweł Piskorz, a trzeci Bartek Tarapata.


Ranking:

 1. Krystian Makowiecki
 2. Paweł Piskorz
 3. Bartek Tarapata
 4. Milan Sulan
 5. Kacper Orzech
 6. Mariusz Pachut
 7. Zdenek Vavra

W przerwie pokazów mogliśmy obejrzeć i posłuchać wykonawców z naszego regionu, rewelacyjnego występu  Kapeli "Gajduszek".

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strongman Team Poland 2023 w Podegrodziu było zadedykowane Wiktorii Wróbel z Nowego Sącza, która choruje na SMA. Rodzina dziewczynki  musi uzbierać na jej leczenie kwotę 10 milionów złotych. Wiktoria nie zakwalifikowała się na terapie genową, ze względu na swój ciężki stan. Potrzebuje intensywnej rehabilitacji i sprzętów żeby mogła funkcjonować.

Rodzina na TAK! -W  ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, Wójt Gminy Podegrodzie corocznie realizuje społeczne kampanie profilaktyczne. W tym roku, podczas zawodów Strongman, została zrealizowana, m.in. kampania profilaktyczna, pn.: „Rodzina na TAK!” , w ramach której prowadzono:  profilaktykę uzależnień , wzmacnianie wartości rodziny, w tym również przeprowadzono warsztaty psychoedukacyjne dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Podegrodzie oraz ich rodziców. Celem kampanii „Rodzina na TAK!” jest m.in.: wskazanie młodym ludziom roli rodzica i zaufanego dorosłego jako osoby, z którą warto dzielić się swoimi problemami, zrozumienie roli i funkcji emocji w naszym życiu oraz ich wpływu na relacje rodzinne i pozarodzinne, zrozumienie, jak wraz z rozwojem i dojrzewaniem zmieniają się potrzeby dziecka w zakresie relacji i komunikacji oraz konsekwencje jakie z tego wynikają, wzmocnienie kompetencji komunikowania własnych potrzeb i oczekiwań, edukacja rodziców w zakresie budowania poczucia własnej wartości u dziecka  oraz ukazanie młodym ludziom alternatywnych form spędzania wolnego czasu wraz z rodziną. Na plakatach mogliśmy zobaczyć takie hasła jak: ZAUFANIE, MIŁOŚĆ, AKCEPTACJA, PRZYJAŹŃ, WSPARCIE, DOM, SZACUNEK, TOLERANCJA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, POMOC, NAUKA. To wartości, które powinny przyświecać nam na co dzień. 

Warto wspomnieć, iż pokazy siłaczy odbyły się  na terenach należących do członków Wspólnoty Gruntowej Wsi Podegrodzie, którzy udostępnili bezpłatnie teren na rzecz odbywających się zawodów.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, tak licznie przybyłym, za udział w wydarzeniu, wszystkim gościom ościennych miast i gmin wraz z ich rządowymi przedstawicielami, organizatorom, partnerom, sponsorom,  Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Podegrodziu za pomoc w zorganizowaniu imprezy i udostępnienie zdjęć, Kołu Gospodyń Wiejskich Naszacowice za przygotowanie poczęstunku dla zaproszonych gości, sportowców i  obsługi.

Patronem medialnym reprezentującym Gminę Podegrodzie w wydarzeniu było Podegrodzkie.info. Dziękujemy za obszerną fotorelację i zdjęcia. Zapraszamy też do obejrzenia krótkiej relacji video na kanale YouTube Podegrodzkie.info.

Przypominamy zdjęcia i nagrania z tej już historycznej chwili.

1811753