Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polsko - ukraińskie spotkanie integracyjne w Gminie Podegrodzie

AKTUALNOŚCI

Treść

 

W środę 27 kwietnia br.  na sali konferencyjnej w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyło się polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne Wójta Gminy z osobami z Ukrainy, które znalazły schronienie przed wojną w naszej gminie.

Z  matkami i dziećmi spotkali się Wójt Stanisław Banach wraz z Zastępcą Wójta, którzy powitali serdecznie nowych mieszkańców naszej społeczności i  starali się udzielić odpowiedzi na pytania, których goszczący w Gminie Podegrodzie Ukraińcy mieli bardzo dużo.

Spotkanie było odpowiedzią na jedną z najpilniejszych potrzeb, o jakich mówią goście zza naszej wschodniej granicy-była to szansa na wzajemne spotkanie się, ale również szansa na wymianę doświadczeń i rozmowę. 

"Chcieliśmy wam stworzyć namiastkę domu i spokoju. Będziemy was gościć tak długo, ile będziecie tego potrzebować."

 podkreślał Wójt Stanisław Banach, który wyraził swoje zrozumienie dla sytuacji, w jakiej znaleźli się uchodźcy. Zaznaczył, że jako gmina robią wszystko, aby mogli się czuć dobrze i bezpiecznie. 

Dzieci były roześmiane i zadowolone, starsi szybko nawiązali wzajemny kontakt a dwie godziny wzajemnego kontaktu i zabaw minęły im bardzo szybko. Dla gości zorganizowano poczęstunek oraz drobne upominki. 

To miłe spotkanie wypełnione życzliwością choć na chwilę oderwało gości od trosk i codziennych problemów.

W gminie przebywa obecnie 74 osób z Ukrainy. W pomoc Ukraińcom włączyli się mieszkańcy gminy, samorząd i szkoły. 

1657833