Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Myślę logicznie - Gminny Miesiąc Matematyki

AKTUALNOŚCI

Treść

 

„Myślę logicznie” to hasło tegorocznego Gminnego Miesiąca Matematyki pod patronatem Wójta Gminy Podegrodzie oraz Banku Spółdzielczego w Podegrodziu organizowanego dla uczniów szkół podstawowych  Gminy Podegrodzie. Pomysłodawczynie i organizatorki przedsięwzięcia to nauczycielki matematyki: Agata Gąsiorowska, Maria Owsiak i Iwona Sasak ze Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu.
Do udziału w tegorocznych zabawach i konkursach włączyli się  nauczyciele matematyki jak i edukacji wczesnoszkolnej z dziewięciu szkół. Był to miesiąc intensywnej pracy, nauki a zarazem świetnej zabawy.

 

 

W pierwszym tygodniu przeprowadzono konkursy szkolne: plastyczne „Ach ta Pi-ękna liczba Pi” i „Pi-rzeźba”, literacki „Pi-wiersz”, informatyczno – artystyczny „Pi-animacja” oraz konkurs fotograficzny „Tropami liczby Pi”.

W drugim tygodniu z okazji Święta Statystyki odbyły się spotkania uczniów klas IV – VII z pracownikiem Banku Spółdzielczego w Podegrodziu w ramach lekcji „małej ekonomii”. Klasy pierwsze uczestniczyły w ciekawych i aktywnych dwugodzinnych warsztatach o domowej ekonomii prowadzonych przez panią Dorotę Sadowską (nauczyciela i ekonomistę). Dla klas VIII, z myślą o zbliżających się egzaminach, zorganizowano „Wieczorki zadaniowe”, a dla całej społeczności szkolnej przygotowano zabawy z matematyką w formie matematycznych przerw z krzyżówkami, łamigłówkami, rebusami, zagadkami i sudoku.

Kolejny tydzień to przede wszystkim Dzień Liczby Pi obchodzony na całym świecie 14 marca. Podczas lekcji matematyki uczniowie uczestniczyli w wykładach online  organizowanych przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Tradycyjnie uczniowie próbowali pobić rekord w zapamiętaniu jak najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Na przerwach można było sprawdzić swoją kondycję fizyczną w zabawach sportowych (np. pajacyki, przysiady i pompki) w czasie 3 min 14 sekund. W tym tygodniu odbyła się również akcja „Matematyka w językach” – nauczyciele języków obcych zapoznawali uczniów z działaniami matematycznymi w języku angielskim i niemieckim.

Czwarty tydzień to czas przygotowań do Dnia doświadczeń – starsi uczniowie przeprowadzili niesamowite i zaskakujące doświadczenia dla kolegów i koleżanek z klas młodszych. Szkoły włączyły się także w obchody Global Money Week – Światowego Tygodnia Pieniądza. Dzieci z klas młodszych uczestniczyły w lekcji online z zakresu edukacji finansowej. Uczniowie klas V – VIII wzięły udział w grupowych konkurencjach w ramach Dnia Matematyki 2022 „Matematyka, to jakiś kosmos”.

31 marca w Szkole Podstawowej w Podegrodziu, odbył się Finał Gminnego Konkursu „Myślę logicznie”. Reprezentanci szkół w każdej z trzech kategorii rozwiązywali testy składające się z 15 zadań logicznych. Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców po bardzo zaciętej walce i dwóch dogrywkach. Około godziny 11 rozpoczęło się uroczyste podsumowanie Gminnego Miesiąca Matematyki. Na uroczystości obecni byli sponsorzy głównych nagród pani Magdalena Konstanty Prezes Banku Spółdzielczego w Podegrodziu oraz pan Stanisław Mazur zastępca Wójta Gminy Podegrodzie. Swoją obecnością zebranych zaszczycili przedstawiciele delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu: pan Adam Skwarło – Dyrektor oraz pani Grażyna Prusak – Burdacka – wizytator. W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy poszczególnych szkół,  nauczyciele matematyki i edukacji wczesnoszkolnej oraz wszyscy uczestnicy konkursu. Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Małe Podegrodzie” oraz podsumowaniu działań w poszczególnych szkołach, nastąpiło rozstrzygnięcie finałowego etapu Gminnego Konkursu “Myślę logicznie”

Kategoria klas II – III

I miejsce: SP Rogi

II miejsce: SP Brzezna – Litacz

III miejsce:  SP Długołęka - Świerkla

 

Kategoria klas IV – VI

I miejsce: SP Długołęka - Świerkla

II miejsce: SP Olszanka

III miejsce: SP Rogi

 

Kategoria klas VII – VIII

I miejsce: SP Podegrodzie

II miejsce: SP Długołęka - Świerkla

III miejsce: SP Olszanka

 

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali cenne nagrody, m. in. bony na kursy językowe, tablet, trzymiesięczne karnety do Fitness Klubu Fit&Joy. Zwycięzcy mogą pochwalić się także imponującymi statuetkami  Laureata ufundowanymi przez Firmę “Kryształ”. Wszyscy uczestnicy etapu finałowego otrzymali drobne upominki oraz dyplomy uczestnictwa.

Po oficjalnej części obecni goście udali się na poczęstunek przygotowany dzięki hojności sponsorów oraz zapierającego dech w piersiach cateringu Firmy „Jackówka” pana Zdzisława Pucha. Był to czas wspólnych rozmów i dyskusji, a także nawiązywania nowych znajomości.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia Gminnego Miesiąca Matematyki. Szczególne podziękowania kierowane są do osób i firm, które wsparły materialnie i rzeczowo tą inicjatywę:

 • Bank Spółdzielczy w Podegrodziu
 •  Gmina Podegrodzie
 •  Firma „Kryształ” Jan Plata
 •  Janusz Rusnak -P.P.H.U. INTER STYL
 •  Rolbud – firma budowlana  Zofia i Władysław Sychowscy
 •  "Siwulski" Firma Handlowa Zenon Siwulski
 •  Skilledbike – firma produkująca rowery
 •  Grzegorz Klag - Dom weselny „Zacisze”
 •  Państwo Joanna i Krzysztof Pióro
 • „Harnaś” Spółka Cywilna Szewczyk Jan, Dudek Wojciech
 •  Cukiernia „Jaś”
 •  Rada Rodziców SP w Podegrodziu
 •  Grupa Siwulski Sp. z o.o., Piotr Siwulski
 •  PLANmap SKLEP PAPIERNICZY – Tomasz Maciuszek
 • „Gród” – Firma Handlowo – Usługowa, Wiesław Czop

 

 

Autor: SP Podegrodzie

 

Prezentacja podsumowanie Gminnego Miesiąca Matematyki

1473409