Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyrzucasz śmieci a przecież płacisz za nie!

Aktualności

Treść

Na terenie Gminy Podegrodzie znajdują się miejsca, w których notorycznie wyrzucane są odpady wielkogabarytowe, opony samochodowe, sprzęt elektryczny, a nawet odpady remontowo – budowlane. Takimi miejscami są przeważnie okoliczne stawy, brzegi rzek i potoków, a także lasy  i wikliny.

 

Pomimo istniejącego Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK), w którym przyjmowane są od mieszkańców nieodpłatnie odpady wielkogabarytowe, elektronika, odpady remontowo-budowlane, to jednak wiele z nich trafia w miejsca, które nie są do tego przeznaczone.

 

Pragniemy przypomnieć, iż takie odpady jak; lodówka, pralka, stare meble, materace, wersalki, łóżka, krzesła, wanny, telewizory, radia, kuchenki gazowe, okna, panele podłogowe, płyty regipsowe, płytki, armatura łazienkowa itd. przyjmowane są w GPSZOK w Podegrodziu, w każdy poniedziałek w godzinach: od 12:00 do 19:00 (okres letni kwiecień-wrzesień) oraz od 10:00 do 17:00 (okres zimowy październik-marzec).

 

Drogi mieszkańcu pamiętaj, że opłacasz opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi tzw. opłatę śmieciową, a więc posiadane odpady z podziałem na frakcje (papier, szkło, plastik) wystarczy prawidłowo wysegregować i wystawić przed posesję w dniu obowiązującego harmonogramu lub zawieść do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Podegrodziu.

 

Pamiętaj, że wystawiając o worek więcej niż zwykle, nie zostanie doliczona dodatkowa opłata!

 

Pozostawione śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do spacerowania, ale są zagrożeniem dla wielu zwierząt, a także dla ludzi. Rozkładające się odpady często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę oraz sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów.

 

Pozostawione odpady na terenach gminnych na tzw. „dzikich wysypiskach” to większe koszty opłaty śmieciowej dla mieszkańców.

1097183