Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Korowód Świętych na ulicach Stadeł

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

Treść

Jak corocznie, przed Świętem Zmarłych, w Szkole Podstawowej w Stadłach odbył się „Bal  Wszystkich Świętych ” połączony z korowodem, który przeszedł ulicami naszej miejscowości. Bal przebiegał pod hasłem: „Chcę być dobry, chcę być święty”.

Wydarzenie to stanowi alternatywę dla imprez organizowanych z okazji Halloween. Radykalnie odcina się od pogańskiego zwyczaju, promując świętość oraz celebrowanie pamięci o katolickich świętych.  W tym dniu, uczniowie mają okazję przebrać się za postać wywodzącą się z tradycji chrześcijańskiej.

Dlaczego właśnie bal, skoro współczesna tradycja utwierdza nas w przekonaniu, że 1 listopada należy do jednego z najsmutniejszych dni w roku? W tradycji Kościoła to bardzo uroczysty i radosny dzień, wspomina wszystkich świętych, także tych, których imion nie znamy. To także moment, który przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości.

Uroczyście i radośnie było również w  naszej szkole. W sali zebrał się cały zastęp aniołów, byli też święci biskupi i papieże, postaci z szopki betlejemskiej. Każda klasa zaprezentowała przygotowane stroje. Konkurs na najpiękniejsze przebranie wygrali wszyscy! Jury nie mogło się zdecydować. Następnie z głośników popłynęła rytmiczna muzyka o charakterze religijnym, i nie tylko, a grupa taneczna zachęcała wszystkich do udziału w szalonej zabawie. Po wspólnych pląsach przyszedł czas na   korowód, podczas którego uczestnicy mogli zaprezentować swoje piękne stroje mieszkańcom wsi oraz osobom przejeżdżającym przez naszą miejscowość. Korowód maszerował w rytm piosenki Arki Noego pt. „Taki duży, taki mały może świętym być” i spotkał się  z wielkim zainteresowaniem. Przechodnie robili zdjęcia, serdecznie machali, gratulowali oraz  wręczali słodycze. Było pięknie i radośnie!

SP Stadła

 

1657827