![]() |
Zbór funkcjonował do końca II wojny światowej, Po wojnie niszczejący, nieużywany budynek został rozebrany i w częściach przewieziony do Świniarska, gdzie został zrekonstruowany według projektu Stefana Świszczowskiego. Naprzeciw Zboru koloniści wybudowali drewnianą szkołę, a po jej rozbiórce, w 1893 roku wybudowano nową murowaną szkołę, która służyła dzieciom z sąsiednich osad kolonistów. Szkoła miała 5 klas i uczył w niej jeden nauczyciel. Od 1937 roku do Stadeł przyjeżdżali w okresie letnim na obozy studenci z Niemiec, którzy nocowali w szkole, a w ramach zajęć wykonywali szkice topograficzne i rysowali mapy. Po zajęciu Sądecczyzny przez hitlerowców w 1939 roku siedzibę gminy przeniesiono do Stadeł, gdzie większość funkcji administracyjnych pełnili Niemcy. Wójtem gminy był Marcin Froklich, sołtysem Gruber. W lipcu 1942 roku do wsi przybyły dalsze rodziny kolonistów z Olszanki, Naszacowic i Gabonia. Pod koniec wojny, na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku Niemcy zostali ewakuowani do Rzeszy.
Obecnie Stadła to ładna, zadbana wieś, przynależna do parafii w Podegrodziu.
OSP w Stadłach została założona w 1932 r. z inicjatywy Józefa Golonki, Józefa Kocańdy, Władysława Gąsiorowskiego i Jakuba Farona. Pierwszym pomieszczeniem OSP była szopa u jednego z gospodarzy.
![]() |
W latach 1954 - 1975 działały przy OSP koła teatralne, założone i prowadzone przez Emiliana Tokarczyka i Stefana Izworskiego, skupiające druhów i miejscową ludność.
Na zakupionej przez OSP działce, z inicjatywy ówczesnego prezesa jednostki Kazimierza Basty i naczelnika Władysława Smagi, rozpoczęto w 1981 r. budowę remizy, którą oddano do użytku w 1988 r. W późniejszych latach za sprawą następnego prezesa Stanisława Batko została ona rozbudowana. Obecnie, dzięki dużemu zaangażowaniu druhów i miejscowej ludności cały budynek remizy został zmodernizowany.
W 2002 r. OSP świętowała obchody 70-lecia istnienia. Uroczystość była związana z poświęceniem nowego samochodu bojowego MAGIRUS 24/16, zakupionego z własnych środków finansowych wypracowanych przez jednostkę.
Na wyposażeniu jednostki znajdują się: samochód MAGIRUS, samochód ZUK, 2 motopompy M 800, motopompa szlamowa, pilarka spalinowa, aparaty tlenowe, radiotelefony, zestawy pierwszej pomocy, kamizelki ratunkowe i inne.
OSP Stadła od początku istnienia bierze czynny udział w akcjach ratowniczo -gaśniczych na terenie całej gminy i nie tylko. Jednostka współpracuje ze szkolą podstawową przy organizacji różnego typu uroczystości. Uczestniczy w zawodach sportowo - pożarniczych zajmując dobre lokaty. Włącza się również do prac społecznych na terenie gminy.
W obecnej chwili do OSP Stadła należy 90 członków w tym: 67 druhów czynnych, 11 członków honorowych i wspierających, w tym 4 kobiety oraz 12 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Prezesem jest Kazimierz Witkowski, a naczelnikiem Władysław Smaga.