Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Informacja o zakazie spalania liści i innych części roślinnych na posesjach

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

Treść

Informujemy, że zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym w sposób termiczny) poza instalacjami i urządzeniami.

 

Z kolei art. 31 ust. 7 ustawy przewiduje, że dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, lecz jedynie wówczas, gdy nie są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

 

Na terenie Gminy Podegrodzie obowiązuje zakaz spalania liści, trawy i innych pozostałości roślinnych. Uwarunkowane jest to faktem, że odpady te są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania i Gmina zapewnia ich odbiór sprzed posesji oraz w PSZOK-u.

 

Innym przepisem mogącym mieć zastosowanie w przypadku palenia ogniska na terenie prywatnej posesji jest przepis art. 144 Kodeksu cywilnego, nakazujący powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą za społeczno – gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

 

W myśl art. 191 ustawy ten, kto wbrew zakazowi określonemu w art. 155 termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współpalarnią, podlega karze aresztu lub grzywny. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł.

 

Jakie ognisko wolno nam rozpalić?

Na własnej posesji wolno nam natomiast rozpalić ognisko w tzw. „celach rekreacyjnych”, czyli np. upieczenia kiełbaski. Ale w takim ognisku również nie wolno spalać odpadów z ogrodu. Liście i gałęzie nie nadają się do tego, ponieważ wydzielają zbyt dużo dymu. W takim ognisku powinniśmy spalać wyłącznie odpowiednio przygotowane drewno opałowe o wilgotności ok. 20%. Takie drewno będzie wydzielać minimalną ilość dymu i zanieczyszczeń do atmosfery. Rozpalając ognisko w „celach rekreacyjnych”, trzeba też przestrzegać przepisów przeciwpożarowych.

Nie wolno rozpalać ognia:

- w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,

- w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,

- w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,

- w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

Pamiętać musimy również o tym, że przy paleniu ogniska w „celach rekreacyjnych” nie możemy dopuścić do powstawania nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. Jeśli natomiast dym, który przedostaje się na ulicę w takiej ilości, że ogranicza kierowcom widoczność i zagraża bezpieczeństwu może spowodować interwencję policji.

1769599