Trwają przygotowania do akcji „Otocz się zielenią i odetchnij czystym powietrzem”

Informujemy oraz zachęcamy do wzięcia udziału w akcji dzięki, której zadbamy o to czym oddychamy. Oprócz tego za sprawą prawidłowej segregacji dzięki, której dostarczymy plastikowe nakrętki pomożemy innym. Jest to najpopularniejsza akcja łącząca cele charytatywno – ekologiczne.

Czy rzeczywiście zbierając zakrętki chronimy środowisko?

Oczywiście, że tak. Odzyskane z nakrętek kilogramy plastiku to ogromne ilości. Dzięki temu, że taka akcja istnieje, zakrętki nie trafią na składowisko i nie będą się rozkładały 500 czy nawet więcej lat. Co więcej, trafią one z powrotem do obrotu – zostaną przetworzone na regranulat – i wrócą do nas w postaci plastikowych wiader, misek czy pojemników.

Czy rośliny pomagają nam oczyszczać powietrze?

Rośliny doniczkowe w naszych domach mają ogromne znaczenie dla zdrowia, produkują tlen pochłaniając dwutlenek węgla, a także usuwają z powietrza szkodliwe substancje. Rośliny uwalniają parę wodną, która zwiększa wilgotność im w pomieszczeniu jest cieplej i bardziej sucho tym rośliny bardziej nawilżają powietrze. Jest to bardzo dobre dla naszego zdrowia, ponieważ pomagają zmniejszyć suchość skóry, a nawet zapobiec bólom gardła i suchemu kaszlowi.

Na czym będzie polegała akcja?

W wyznaczonym dniu do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami trzeba będzie dostarczyć reklamówkę zakrętek (albo i więcej), a w zamian otrzyma się roślinkę antysmogową.

Oprócz wsparcia akcji, uczestnicy będą mogli uzyskać informacje nt. dotacji na ekologiczne inwestycje dla gospodarstw domowych oraz uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego i wynikających z niej terminów wymiany źródeł ciepła.

Z uwagi na obecnie panujące obostrzenia o terminie akcji, w której będzie można wymienić plastikowe nakrętki na ekologiczną roślinkę będziemy informować na bieżąco.

Dlatego zwracamy się z prośbą o śledzenie strony gminy i profilu na fb, a także gromadzenie nakrętek w domu i dostarczenie ich w dniu uruchomienia akcji.

Akcja zostanie zrealizowana w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” /LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021/ dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.

 

Tagi