Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gromadzenia oraz pozbywania się nieczystości ciekłych

AKTUALNOŚCI

Treść

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r. poz. 888, z późn. zm.) właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, które spełniają wymagania określone w przepisach odrębnych. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest konieczne, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jednakże w przypadku istnienia technicznej możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, takie przyłączenie jest obowiązkowe.

Właściciele nieruchomości zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3a w/w ustawy zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych. Z kolei, art. 5 ust. 1 pkt 3b tej samej ustawy – zobowiązuje właścicieli do pozbywania się zebranych nieczystości ciekłych na terenie swojej nieruchomości w sposób zgodny z przepisami ustawy oraz przepisami odrębnymi.

Stosownie do postanowień zawartych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się nieczystości ciekłych z terenu swojej posesji są zobowiązani do:

1) zawarcia umowy z właściwym podmiotem, którym jest:

  • gminna jednostka organizacyjna prowadząca działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych lub
  • przedsiębiorca, posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie.

Gmina Podegrodzie nie posiada gminnej jednostki organizacyjnej, ale istnieje możliwość wykonywania obowiązku pozbywania się nieczystość ciekłych z nieruchomości poprzez zlecenie usługi przedsiębiorcy, który posiada zezwolenie na prowadzenie działalności
w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Na terenie Gminy Podegrodzie stosowne zezwolenia posiadają następujący przedsiębiorcy:

 

Pełna nazwa jednostki

Numer telefonu

Usługi Transportowe i Wywóz Fekalii Wiesław Łatka,

33 - 386 Podegrodzie 189

18 445 92 74

Zmechanizowane Roboty Ziemne Usługi Transportowe Andrzej Kuchnia, Długołęka – Świerkla 159, 33 – 386 Podegrodzie

604 996 348

18 44587 27

F.H.U.P. Janur Bogusław,

ul. Papieska 53, 33- 300 Nowy Sącz

695 595 728

18 443 03 85

Spółdzielnia Usług Rolniczych w Podegrodziu z/s w Brzeznej,

33 - 386 Podegrodzie

18 445 87 87

Transport Ciężarowy S.C. „LIZSBEK” - L. i S. Lis,

Świniarsko 7, 33 – 395 Chełmiec

18 449 00 11

Topwex Jerzy Potoniec, Świniarsko 523, 33-395 Chełmiec

662 520 302

 

2) udokumentowania wykonania obowiązku przez okazanie umowy oraz dowodów zapłaty za usługi pozbywania się nieczystości ciekłych. Oznacza to, że właściciel nieruchomości musi zawrzeć umowę z jakimkolwiek przedsiębiorcą wymienionym w powyższej tabeli, zlecać na bieżąco wykonanie usługi oraz przechowywać umowę i dowody zapłaty za wykonanie w/w usługi. Warto przy tym zwrócić uwagę, że stosowna dokumentacja powinna zawierać dowody zapłaty za wszystkie wywozy, których częstotliwość winna uniemożliwiać wypływ nieczystości ze zbiornika, wynikający zwłaszcza z jego przepełnienia, oraz umożliwiać ciągłość w korzystaniu ze zbiornika. Niewłaściwe postępowanie ze ściekami stwarza zagrożenie sanitarne – zanieczyszczenie wód powierzchniowych i gruntowych. W przypadku kontroli tej dokumentacji będzie brana pod uwagę średnia ilość odprowadzonych ścieków, która jest ustalana jako równa ilości wody pobranej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. z dnia 31 stycznia 2002 r.) przeciętne normy zużycia wody na jednego mieszkańca w gospodarstwach domowych w budynkach podłączonych do zbiorników bezodpływowych wynosi 2,4 - 3 m3 na mieszkańca w ciągu miesiąca.

Wspomniana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje Wójta Gminy Podegrodzie do sprawowania kontroli nad przestrzeganiem i stosowaniem jej przepisów.

Pamiętajmy o tym, aby regularnie opróżniać zbiorniki bezodpływowe oraz wymagać potwierdzenia wykonania usługi od przedsiębiorcy, który wykonuje dla nas usługę opróżniania zbiornika na nieczystości ciekłe.

W przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków – właściciel nieruchomości powinien mieć na uwadze, aby osad ściekowy regularnie wywozić zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków oraz pamiętać o tym, aby wykonywać stosowne badania oczyszczonych ścieków (tzn. ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi), zgodnie z obowiązującymi odrębnymi przepisami.

1764436