Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowy Sącz usłyszał Nowy głos

AKTUALNOŚCI

Treść

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Jutropera byli realizatorami spektaklu teatralno-operowego „Nowy Głos: L.E.M.” z udziałem podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk" z Gostwicy.

Monika Kuszyńska, Iga Caban, Karolina i Łukasz Geryń, Karolina Paech oraz Gabriela Koral wystąpili 1 października na jednej scenie z podopiecznymi Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk". Było to zwieńczenie warsztatów realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera w ramach programu Nowy głos. Jego pilotażowa edycja jest poświęcona twórczości Stanisława Lema w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin pisarza.

W spektaklu operowo-teatralnym śpiewakom towarzyszyli muzycy pod kierownictwem Rafała Kłoczko, dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej (Krzysztof Łochowicz-gitara elektryczna, Rafał Grząka-akordeon, Bartosz Weber-DJ), którzy zaprezentowali wybrane arie operowe w nowych aranżacjach, nadając im wyjątkowy, futurystyczny wymiar. 

– Nie da się jednym słowem opisać, co jest wyjątkowego w kształcie muzycznym spektaklu. Najważniejsze jest to, że muzyka daje nam przestrzeń do tak wielu interpretacji, w zależności od kontekstu, w którym ją ustawimy. W Nowym Głosie: L.E.M. zestawimy roboty i ludzi, Ziemię i przestrzeń kosmiczną, a całość postawi pytanie – kto i dlaczego jest tak naprawdę człowiekiem – mówi Rafał Kłoczko.

Całość dopełniła spektakularna scenografia włoskiego artysty - Luigi Scoglio, wielokrotnie nagradzanego zarówno Polsce jak i poza granicami kraju. W spektaklu zobaczyliśmy także projekcje multimedialne Karoliny Jacewicz oraz reżyserię świateł Dariusza Albrychta. Grupa realizatorów i artystów pracowała pod kierunkiem Michała Znanieckiego, światowej sławy reżysera, który jest autorem i pomysłodawcą programu Nowy Głos.

W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ przeprowadzono warsztaty, w których wzięli udział  podopieczni Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk". Przez kilka dni rozwijali swoje umiejętności i kompetencje partnerując na scenie profesjonalnym artystom.

– Program pozwala znaleźć się na jednej scenie i wspólnie tworzyć. Uczymy się współodpowiedzialności. I artyści, zespół, śpiewacy, wielkie gwiazdy i osoby, które będą na scenie pierwszy raz. Oczywiście po warsztatach i po próbach będą mogły wspólnie wystąpić i współuczestniczyć w odszukiwaniu nowej perspektywy – podkreśla Michał Znaniecki.

Nowosądecka Premiera spektaklu Nowy głos L.E.M. odbyła 1 października o godzinie 11.00 w MCK SOKÓŁ W Nowym Sączu, które jest partnerem edycji małopolskiej programu. 

Ogólnopolski program artystyczno-społeczny Nowy Głos skierowany jest do organizacji pozarządowych skupiających osoby z niepełnosprawnościami, zarówno artystów, jak i amatorów czy osoby bez doświadczenia w tym zakresie. W pierwszym etapie projektu wyłoniono w naborze konkursowym trzy organizacje pozarządowe z województw dolnośląskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego, które otrzymały wraz z grupą swoich podopiecznych możliwość współudziału w produkcji spektaklu muzyczno-teatralnego oraz dofinansowanie na realizację związanych z tym działań.

Jedną z organizacji było Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk”, które od kilkunastu lat realizuje ze swoimi podopiecznymi – uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gostwicy – zajęcia teatralne.

- Trzeba podkreślić, że aktorzy z Gostwicy mają za sobą bogate doświadczenie teatralne – podkreśla prezes Stowarzyszenia „Promyk” Urszula Potoniec-Mędoń .  - W roku 2011 uczestnicy wzięli udział w projekcie „Kraina wyobraźni – integracja poprzez teatr” realizowanym przez „Teatr Każdej Sztuki” z Nowego Sącza. Celem głównym realizacji projektu było zmniejszenie stopnia wykluczenia społecznego podopiecznych niepełnosprawnych Stowarzyszenia „Promyk” poprzez poprawę ich ogólnej kondycji psychofizycznej – i przygotowanie sztuki „Szelmostwa lisa Witalisa”. Uczestnicy wdrożyli się do odpowiedzialności, systematyczności i właściwej samooceny, oraz otrzymali pomoc logopedyczną. W ramach projektu instruktorzy pomogli niepełnosprawnym dostrzec ich predyspozycje do realizowania się na scenie i otworzyć na tę formę rehabilitacji.

Grupa teatralna "Psotnik" powstała w roku 2011 jako owoc tego projektu. W swoim dorobku grupa  ma opracowanie następujących sztuk: „Jasełka”, „Orzeszek”, „W krainie baśni – Śnieżka”, „Anioły dobroci”, „Różne ścieżki”, „Jędrek Jeżyk”, „Leśne przygody”, „Pampilio”, „Kot w butach” ,„Mały książę”, „Tajemniczy ogród”, „Niewiele potrzeba”, „Dajesz?”.  

W roku 2014 podopieczni Stowarzyszenia „Promyk” zostali laureatem 14. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, organizowanym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”, na którym zaprezentował sztukę „Szelmostwa lisa Witalisa”.

W roku 2016  uczestnicy WTZ wzięli udział w projekcie „Teatr w nas”  – warsztaty logopedyczno-teatralne dla podopiecznych Stowarzyszenia „Promyk” współfinansowanym przez Województwo Małopolskie, w ramach którego przygotowali sztukę „Kot w butach”

Do swoich trofeów mogą zaliczyć wyróżnienie na XIV Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach, I miejsce na Przeglądzie Ludowej Twórczości Artystycznej Szczawnica 2017 w kategorii „Grupy teatralne” oraz I miejsce na XVI Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach w roku 2018.

Od roku 2015 przedstawienia teatralne są nieodłączną częścią organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu przez Stowarzyszenie „Promyk” Gminnych Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością.

- Bardzo nam zależy na kontynuowaniu rozpoczętej w roku 2011 przygody naszych podopiecznych z teatrem. Ich zaangażowanie, entuzjazm, radość, jaką czerpią z występów – i dają ją innym - oraz widoczny wzrost kompetencji społecznych utwierdzają nas w przekonaniu, że teatr jest ważnym elementem rehabilitacji społecznej – podkreśla Urszula Potoniec-Mędoń, prezes Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk" z Gostwicy.

Recenzja spektaklu i zdjęcia:

https://www.dts24.pl/miedzygalaktyczna-ekipa-lema-w-nowym-saczu-to-stawia-do-pionu/

1743925