Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zatrzymaj Afrykański Pomór Świń

AKTUALNOŚCI

Treść

Związku z otrzymanym pismem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Sączu z dnia 16.08.2021 r., znak: PIW.CHZ.5101.23.22.2021, tut. Urząd informuje, że na terenie gm. Skrzyszów w powiecie tarnowskim stwierdzono wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF).

 

Wymagania dotyczące gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną na obszarze ochronnym STREFA NIEBIESKA (dawniej obszar chroniony, strefa żółta) dla powiatu nowosądeckiego:

Na terenie obszaru chronionego istnieje obowiązek zgłoszenia do ARiMR każdego zwiększenia lub zmniejszenia lub liczebności stada (kupno, sprzedaż, padnięcie, ubój na potrzeby własne) oraz dokonania oznakowania świń w ciągu 48 godzin (2 dni) od zaistnienia tego zdarzenia.

Ubój na użytek własny jest dozwolony pod następującymi warunkami:

  • świnie były utrzymane w gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem,
  • posiadać świń zgłosi do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kolbuszowej zamiar przeprowadzenia uboju minimum 24h przed ubojem,
  • świnie zostaną poddane badaniu przedubojowego wykonanemu przez uprawnionego lekarza weterynarii,
  • mięso pozyskane w wyniku uboju tych świń zostanie poddane badaniu poubojowemu przez uprawnionego lekarza weterynarii.

 

Na terenie obszaru ochronnego istnieje obowiązek natychmiastowego zgłoszenia do Powiatowego Lekarza Weterynarii każdego przypadku padnięcia świni w gospodarstwie (przed oddaniem zwłok świni do utylizacji) oraz przypadków podejrzenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.

 

W przypadku podejrzenia wystąpienia ASF u świń należy:

  1. Zgłosić wszelkie niepokojące oznaki i objawy nasuwające się podejrzenia choroby Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Kolbuszowej lub lekarzowi weterynarii opiekującemu się stadem.
  2. Pozostawić zwierzęta w miejscu przebywania.
  3. Nie wywozić z gospodarstwa zwierząt, zwłok zwierzęcych, produktów pochodzenia zwierzęcego, ściółki, paszy, sprzętu.
  4. Uniemożliwić osobą postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.

 

Istnieje obowiązek powiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Sączu o znalezieniu zwłok dzika – w przypadku znalezienia padłego dzika należy:

  1. Oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika, aby ułatwić ich odnalezienie przez odpowiednie służby
  2. Nie dotykać zwłok i pozostawić je w miejscu znalezienia.
  3. Zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kolbuszowej lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub policji, straży miejskiej lub miejscowemu kołu łowieckiemu.
  4. Osoby mające kontakt z dzikiem lub będące w jego pobliżu powinny stosować środki higieny niezbędne do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym dokonywać odkażenia rąk i obuwia.
  5. Osoby mające kontakt z dzikiem przez 72 godziny nie powinny wchodzić do miejsc, w którym utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Na terenie obszaru ochronnego obowiązuje wymóg oznakowania budynków, w których utrzymywane są zwierzęta, tablicą z napisem „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. W gospodarstwie powinna znajdować się dokumentacja weterynaryjna dotycząca przebiegu leczenia i przeprowadzonych zabiegów weterynaryjnych oraz padłych zwierząt. Świnie wprowadzone do gospodarstwa powinny zostać zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii wystawione nie wcześniej niż 24h przed przemieszczeniem. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Sączu tel: 18 441-24-01.

 

1764846