Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podegrodzkie serce!

AKTUALNOŚCI

Treść

Podegrodzkie serce na zakrętki!

 

 

Przed Urzędem Gminy Podegrodzie pojawił się wielki czerwony kosz w kształcie serca, do którego każdy może wsypać plastikowe nakrętki. Akcja zbierania nakrętek to pomoc ludziom potrzebującym, zwłaszcza niepełnosprawnym – wypełniając serce, wypełniamy radością i nadzieją wiele innych serc! W związku z tym sprawmy, aby nasze „nakrętkowe serce” biło jeszcze mocniej! Zachęcamy do wspierania tej wspaniałej inicjatywy i pomocy mieszkańcom z terenu naszej gminy, którym przyda się nasza pomoc, aby sfinansować kosztowną rehabilitację, leczenie oraz potrzebny sprzęt.

 

Kształt pojemnika na nakrętki wskazuje na charytatywny wymiar prowadzonych zbiórek, ale służy on także edukacji ekologicznej. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście wszystko, co na co dzień trafia do śmietnika, jest już w 100% bezużyteczne. Zbieranie nakrętek sprawi, że nie trafią one na składowisko, czyli nie będą się rozkładać przez 500 lat. Trafią za to do firm recyklingowych, które przetworzą je na regranulat a następnie na inne surowce, dzięki temu z powrotem trafią do obrotu w postaci plastikowych opakowań wielokrotnego użytku, różnorodne pojemniki i skrzynki.

 

Jak już jesteśmy przy oddzielaniu nakrętek, pamiętajmy o zgniataniu plastikowych butelek. Butelki bez nakrętek możemy łatwo zgnieść, dzięki temu zmniejszy się ich objętość i tym samym więcej odpadów plastikowych zmieścimy do worków lub pojemników. Pozwoli to także zredukować koszty transportu. W ten sposób firmy transportujące mogą umieścić większą ilość odpadów, co za tym idzie przewożone będą powstałe odpady, a nie powietrze. Równa się to także ze zmniejszeniem częstotliwości odbioru odpadów, co zmniejsza ilość przedostawania się dwutlenku węgla do środowiska.

 

Kilka słów o regranulacie:

W pierwszej kolejności plastikowe odpady są poddawane dokładnemu czyszczeniu. Następnie suszy się je oraz mieli w specjalnym młynie. Po zmieleniu przychodzi pora na kolejne suszenie. To bardzo ważny etap. Wilgoć mogłaby bowiem poważnie zaburzyć proces recyklingu, dlatego należy jej unikać. Na koniec przemiał ląduje w ekstruderze. Maszyna ta jest wyposażona w specjalne filtry, dzięki którym powstaje regranulat. Regranulat najczęściej produkowany jest w formie granulek (niewielkich kuleczek) lub nitek i można je przybierać na inne kształty, jak również różne kolory.

 

 

1743767