Podegrodzie z sukcesem w konkursie „Bliżej Świata”

„Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.”– Frank Smith

 

 

7 czerwca 2019 roku osiemnastoosobowa grupa  uczniów ze Szkoły Podstawowej
im. św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu odebrała podczas uroczystej ceremonii rozdania nagród w XXVI Wojewódzkim Konkursie-Przeglądzie „Bliżej Świata” w Krakowie:

 • Puchar Małopolskiego Kuratora Oświaty w kategorii klasy VII i VIII szkół podstawowych,
 • I miejsce w kategorii „język hiszpański” – gimnazja,
 • I miejsce w kategorii „język hiszpański” – klasy VII i VIII szkół podstawowych,
 • II miejsce w kategorii „język angielski” – gimnazja,
 • II miejsce w kategorii „język angielski” – klasy VII i VIII szkół podstawowych,
 •  
 • GRAND PRIX dla Jakuba Potocznego – ucznia klasy 8a – w postaci:

WYJAZDU DLA 1 OSOBY NA OBÓZ MŁODZIEŻOWY DO WYBORU:

 • NA SYCYLIĘ      
 • DO HISZPANII       

 

Konkurs-Przegląd „Bliżej Świata” jest od ponad ćwierć wieku organizowany pod patronatem Wojewody Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.

 

Grupa zespołu muzyczno-teatralnego „Experyment”, prowadzonego od kilkunastu lat przez pana Grzegorza Krawczyka w Szkole Podstawowej w Podegrodziu, przedstawiła w dniu 15 maja 2019 roku aż cztery spektakle teatralne w dwóch językach obcych – angielskim oraz hiszpańskim.

 

W kategorii klas gimnazjalnych w języku angielskim uczniowie zaprezentowali skecz teatralny zatytułowany „The best is yet to come?”. Inscenizacja teatralna w sposób humorystyczny przedstawiała zabawne wydarzenia zaczerpnięte z (nie)typowych relacji damsko-męskich, z wyraźnie zaznaczonymi motywami matrymonialnymi, które w licznych odsłonach podkreślały blaski i cienie trudu zdobywania miłości i wszystkiego, co dalej…

Nagrodzony pierwszym miejscem w województwie występ w języku hiszpańskim został zatytułowany „Historias con una moraleja”, czyli po prostu „Historie z morałem”. Bohaterem tej inscenizacji był wybitny hiszpański malarz Salvador Dalí. Fragmenty z życia słynącego ze swoich ekscentrycznych zachowań przedstawiciela surrealizmu zostały przedstawione z elementami komizmu, wynikającymi z powszechnego problemu artystów, którym jest brak zrozumienia w społeczeństwie. Gdzie się kończy geniusz, a zaczyna szaleństwo?!

 

Siedmioosobowa grupa uczniów z klas VII – VIII przedstawiła natomiast języku angielskim zbiór zabawnych anegdot z życia ludzi dorosłych w spektaklu zatytułowanym „Strange but true”. W życiu to, co dziwne, również bywa prawdziwe, a czasem nawet niepojęte. Na szczęście młodzi ludzie napotykają na swojej drodze wyjątkowych przewodników, którzy są nie tylko drogowskazami, ale przede wszystkim mentorami w trudnej drodze do dorosłości…

Czwarty spektakl w języku hiszpańskim pt. „El amor y el dolor” został przedstawiony jako teatr lalek reprezentujący najważniejsze postacie ze słynnej hiszpańskiej powieści Miguela de Cervantesa zatytułowanej "Don Kichot z La Manchy”. Na szczęście dla naszych uczniów walka o zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie nie okazała się walką z wiatrakamiJ.

 

Występy teatralne zostały wzmocnione pięknym wokalami Oskara Stachonia z klasy 7b oraz Magdaleny Kowalczyk z klasy 3a – oddziału gimnazjalnego. Niezapomniane aranżacje muzyczne Marszu Mendelssohna oraz piosenki Mecano „Eugenio Salvador Dalí” stworzył Kacper Fryzowicz z klasy 3c gimnazjum, natomiast Roksana Stachoń zagrała na gitarze nostalgiczną wersję piosenki „El perdedor”, na podstawie oryginału Enrique Iglesiasa i Marco Antonio Solísa.

 

Zdobywca nagrody GRAND PRIX – Jakub Potoczny –– został wytypowany przez jury jako jedyny z 382 uczestników z całego województwa małopolskiego i stał się jednocześnie drugim w historii naszej szkoły zdobywcą tej wyjątkowej i cennej nagrody w konkursie „Bliżej Świata”. Pięć lat temu ten sukces po raz pierwszy osiągnął nasz uczeń Sebastian Maciuszek za występy w języku angielskim oraz niemieckim, dzięki czemu mógł spędzić niezapomniane dwa tygodnie na malowniczej włoskiej Sycylii.

 

 

Do sukcesu naszego Szkoły przyczynili się młodzi aktorzy:

 1. Fryzowicz Kacper 3c
 2. Tyrkiel Bartłomiej 3c
 3. Obrzud Maja 3c
 4. Wojnarowska Katarzyna 3c
 5. Pasoń Barbara 3c
 6. Jurczak Łukasz 3b
 7. Kasprzycka Martyna 3b
 8. Gomółka Damian 3b
 9. Lech Mariola 3b
 10. Kowalczyk Magdalena 3a
 11. Łatka Klaudia 3a
 12. Rostocki Kamil 8a
 13. Potoczny Bartłomiej 8a
 14. Gródek Szymon 8a
 15. Rumin Maciej 8a
 16. Karpierz Kinga 8a
 17. Stachoń Oskar 7b
 18. Stachoń Roksana 8b

 

Opiekun: mgr Grzegorz Krawczyk

 

 

 

 

 

Tagi

GALERIA