„PRZYSTANEK BIBLIOTEKA”

W marcu Bibliotekę Gminną w Podegrodziu odwiedzili uczniowie szkół podstawowych , aby wziąć udział w kolejnych lekcjach bibliotecznych.

        11 marca zawitały do nas klasy 0,I,II ze Szkoły Podstawowej z Gostwicy. Dzieci wzięły udział w lekcji pt. „W krainie baśni”. Na wstępie uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki aby korzystać z jej zbiorów oraz jakie atrakcje, oprócz wypożyczania książek oferuje biblioteka. Następnym punktem spotkania była podróż w krainę baśni i bajek…. Oczywiście były baśniowe zagadki, puzzle, gry i zabawy związane ze znanymi jak i mniej znanymi bajkowymi  postaciami. Nasi goście wykazali się znakomitą baśniowo-bajkową wiedzą, bez problemu rozwiązując postawione przed nimi zadania.

     12 marca odwiedzili nas uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej z Rogów. Młodzież uczestniczyła w lekcji pt.  „Czytać, nie czytać… - książka i jej rola w życiu współczesnego człowieka”. Tradycyjnie na początku odbyła się część dotycząca funkcjonowania biblioteki oraz korzystania z katalogów online.  Następnie odbyła się rozmowa dotycząca książek. Wspólnie zastanawialiśmy się, jaki jest obecnie stosunek młodych ludzi do książek oraz jakie korzyści mogą wyniknąć z ich czytania . Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny, które miały za zadanie stworzenie plakatu promującego czytanie.                        Powstały zaskakujące prace plastyczne ukazujące wartość czytania książek. Doszliśmy do wniosku, że jednak warto czytać , gdyż czytanie książek  m.in.: wzbogaca język i słownictwo, jest doskonałą gimnastyką dla umysłu, dostarcza wiedzy i informacji, pobudza kreatywność, jest znakomitą formą relaksu.

  Uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej z Podegrodzia 25 marca  wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt.: „Mądrzy ludzie już przez wieki korzystają z biblioteki”. Dzieci miały okazję zapoznać się z działalnością biblioteki, z zasadami samodzielnego poszukiwania książek na półkach oraz za pomocą katalogu online. Uczniowie poznali również historię pierwszych bibliotek, rozwiązywali krzyżówkę,  a następnie zastanawiali się, dlaczego „ mądrzy ludzie już przez wieki korzystają z bibliotek”.

   Mamy nadzieję, że dzięki tym lekcjom biblioteka stanie się dla uczniów miłym „przystankiem”.

Tagi

GALERIA