Wiadomości

Wtorek, 28 sierpnia 2018

„MISTRZ TRADYCJI” w Muzeum Lachów Sadeckich w Podegrodziu

W Muzeum Lachów Sadeckich w Podegrodziu trwa projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI”. Polega on na prowadzeniu nauki tradycyjnego haftu z regionu Lachów Sądeckich przez „mistrza” – Janinę Lorczyk z Podegrodzia. Nauka oparta jest na bezpośrednim przekazie wiedzy i umiejętności osobom zainteresowanym praktyczną kontynuacją tego zajęcia. Uczestnicy szkolenia nie tylko opanują podstawowe umiejętności związane ze zdobieniem ubiorów ludowych z regionu, z najbardziej charakterystycznymi dla haftu lachowskiego technikami, ściegami i motywami, ale poznają także wzory mniej popularne, starsze oraz pochodzące z obrzeży regionu.

Pierwsza część warsztatów polega na nauce podstawowych ściegów i motywów charakterystycznych dla haftu lachowskiego, używanych do zdobienia różnych części świątecznej odzieży – męskich i kobiecych kaftanów, spodni-błokici i kamizelek, gurman, płótnianek, wizytek i katanek, gorsetów, płóciennych koszul, halek, spódnic, chust czepcowych.

Po opanowaniu podstaw haftu uczestnicy szkolenia poznają motywy zdobnicze z poszczególnych części regionu Lachów Sądeckich oraz z różnych okresów. Pomocą w tej części zajęć będą wzorniki haftu lachowskiego opracowane jednocześnie jako artystyczne wydawnictwo promujące projekt oraz samą tradycję i umiejętność haftu lachowskiego.

We wzorniku znajdą się motywy zdobnicze zaczerpnięte z eksponatów znajdujących się muzealnej kolekcji strojów ludowych, od najstarszych, pochodzących z połowy XIX w., do pochodzących z lat 20.-30. XX w., wykonanych i noszonych zarówno z centrum regionu (subregion Lachów Podegrodzkich), jak i na jego obrzeżach. Promocja wzornika odbędzie się w piątek, 31 sierpnia, o godzinie 17.00 w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu i połączona będzie z otwartym wykładem Marii Brylak-Załuskiej na temat lachowskiego haftu. Podczas spotkania, można będzie nieodpłatnie otrzymać egzemplarz tego wydawnictwa.

Na zakończenie szkolenia uczniowie wykonają prace według własnego projektu, twórczo lub wiernie wykorzystując poznane wcześniej wzory.