Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Informacja dotycząca komunikatu o zanieczyszczeniu powietrza

Treść

W sytuacjach ryzyka wystąpienia lub wystąpienia przekroczeń poziomów alarmowych, informowania, dopuszczalnych i docelowych substancji w powietrzu należy wdrażać działania krótkoterminowe. Ich celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich przekroczeń oraz ograniczenie skutków jak i czasu trwania zaistniałych przekroczeń. Ustala się 3 stopnie zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza:

  • I stopień zagrożenia (kod żółty) o charakterze informacyjnym – przy przekroczeniach średnich pyłu PM10>50µg/m3,
  • II stopień zagrożenia (kod pomarańczowy) o charakterze informacyjno-ostrzegawczym – przy przekroczeniach średnich stężeń pyłu PM10>200µg/m3,
  • III stopień zagrożenia (kod czerwony) o charakterze informacyjno-ostrzegawczym
    i nakazowym – przy przekroczeniach średnich stężeń pyłu PM10>300µg/m3.

Osobami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenie powietrza są dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku. Smog jest szczególnie groźny dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, a także osób z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego. Znajdujący się w grupie ryzyka powinni ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, unikać wietrzenia pomieszczeń, ograniczyć wysiłek fizyczny, w tym uprawianie sportu na otwartej przestrzeni.

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni.

Komunikaty o jakości powietrza można sprawdzić pod adresem: https://powietrze.malopolska.pl/komunikaty/

Aktualne informacje o stopniu zanieczyszczenia powietrza oraz prognozach jakości powietrza dla Małopolski można sprawdzić pod adresem: https://powietrze.malopolska.pl/prognozy/

1764520