Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich wsi Stadła- wyjazd w ramach konkursu na realizacje zadania publicznego p.n. „ EMERYT, A WCIĄŻ AKTYWNY"

"Jeśli w życiu będziemy brać przykład

z najuboższych i najpokorniejszych,

to na pewno nie zbłądzimy”

/z pisma posłaniec La Salette/.

 

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich wsi Stadła przy wsparciu finansowym z budżetu Gminy Podegrodzie, przy pięknej, wymarzonej, słonecznej pogodzie w dniu 3 czerwca 2017 roku zorganizowało dla 52 Seniorów z terenu gminy PODEGRODZIE wyjazd w ramach konkursu na realizacje zadania publicznego p.n. „ EMERYT, A WCIĄŻ AKTYWNY”.

Seniorzy zgodnie z programem zwiedzali otoczoną górami z przepięknymi widokami ziemię podkarpacką, miasto Przemyśl gdzie m.in.podziwiano Archikatedrę obrządku greckokatolickiego z imponującym pięciorzędowym ikonostasem pochodzącym z końca XVII wieku .

 

Miejsce docelowe to Kalwaria Pacławska i Sanktuarium Kalwaryjskie, w którym wraz z kultem Męki Pańskiej w klasztornej Bazylice Mniejszej odbiera swój kult cudowny obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, której artysta tworząc wizerunek namalował Jej jedno ucho odkryte, przez co nadano tytuł Matki Słuchającej. Jest to świadectwo wsłuchiwania się Maryi w potrzeby i prośby swoich dzieci, która przedstawiając je swojemu Synowi Jezusowi za Jej pośrednictwem udziela potrzebnych łask.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że Kryształowa suknia na wizerunku Matki Bożej to dar funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w 2016r. z okazji 25- lecia istnienia tej formacji.

Przy tym właśnie Wizerunku Seniorzy uczestniczyli w sobotnim Nabożeństwie.

Pięknym, wzruszającym momentem było spotkanie z Matką Bożą Saletyńską Płaczącą w Dębowcu, która Objawiła się dzieciom we francuskich Alpach La Salette. Matka Boska zakrywając twarz dłońmi płakała, elementem Jej stroju z tego regionu był Krzyż z obcęgami i młotkiem. Ciężki metalowy łańcuch na ramionach, wielokolorowe róże zdobiące brzegi szat, diadem światła okalający czepek na głowie. „Niemożliwe jest, aby ktoś, kto widzi otaczający go świat takim, jakim on jest rzeczywiście, obywał się w życiu bez łez”. - z pisma posłaniec La Salette.

Seniorzy przed Obliczem M.Boskiej odśpiewali pieśń o Objawieniach w La Salette, którą nauczyli się jadąc na to spotkanie.

W Dukli Seniorzy zwiedzali Kościół i klasztor Ojców Bernardynów.

W zadumie zatrzymano się przed tablicą ukazującą historię walk o Przełęcz Dukielską , pomnikiem św. Jana z Dukli , który jako ubogi człowiek w łachmanach oddaje hołd Papieżowi - Sw. Janowi Pawłowi II oraz ogromnym Krzyżem Pojednania, który upamiętnia tę krwawą i długotrwałą bitwę z II wojny światowej. Krzyż opleciony jest wzniesionymi dłońmi poległych żołnierzy, niezależnie od ich narodowości i wyznania.

Przewodnikiem na szlaku Maryjnym był ks. Piotr, któremu uczestnicy wyrażają serdeczne podziękowania za przekazywaną ogromną wiedzę o miejscach nie tylko zwiedzanych ale miejscach mijanych w trakcie jazdy.

Seniorzy chwilę odpoczęli przy obiedzie i mimo zmęczenia, ale syci wiedzą oraz śpiewem rozmaitych pieśni wracając późną porą - mówili „wesołe jest życie staruszka” – czekamy na następne wyjazdy!!!  Było wspaniale - mówili.

Uczestnicy wyrażają serdeczne podziękowania Wójt Gminy Podegrodzie Pani mgr Małgorzacie Gromala za współfinansowanie wyjazdu jak również darczyńcom.

 

Tagi

GALERIA