Przejdź do treści
Przejdź do stopki

LGD Brama Beskidu rozpoczyna wdrażanie kampanii informacyjnej nt. zasad oceniania i wyboru operacji przez LGD

AKTUALNOŚCI

Treść

W ramach LSR na lata 2016-2023 przewidywana jest realizacja następujących typów operacji:

- podejmowanie działalności gospodarczej,

- rozwijanie działalności gospodarczej,

- duże projekty,

- granty.

 

Proces oceniania i wyboru operacji jest regulowany przez procedury. Opracowane przez Stowarzyszenie LGD Brama Beskidu procedury mają na celu zagwarantowanie jak największej poprawności oraz jawności stosowanych rozwiązań:

• pozwalają uniknąć ryzyka konfliktu interesów tj. zawierają wzory deklaracji bezstronności,

• przewidują ponadto zasady i tryb postępowania w przypadku zastosowania procedury odwoławczej (termin, warunki i sposób wniesienia protestu),

• podawanie do publicznej informacji protokołów z każdego etapu procesu wyboru operacji (zawierają tym samym także informacje o wyłączeniach członków organu decyzyjnego z procesu decyzyjnego, ze wskazaniem których wniosków wyłączenie dotyczy),

• przewidują przejrzysty sposób postępowania w sytuacji rozbieżnych ocen w ramach danego kryterium,

• przewidują regulacje zapewniające zachowanie parytetu sektorowego,

• określają tryb wniesienia przez wnioskodawców protestu od rozstrzygnięć Rady w sposób zapewniający możliwość wniesienia protestu.

Wnioski złożone podczas naboru będą oceniane za pomocą kryteriów wyboru operacji. Kryteria wyboru w pierwszej kolejności służą weryfikacji, czy wniosek został ważnie złożony i czy zakres tematyczny operacji zgodny jest z zakresem interwencji przewidzianym w LSR oraz przepisami obowiązującymi dla RLKS. Ta grupa kryteriów wyboru dotyczy przede wszystkim poprawności formalnej zgłaszanych operacji i obejmuje zagadnienia związane z terminowością, kompletnością i adekwatnością składanych wniosków. Następnie wnioski, które przejdą ocenę formalną oceniane będą pod kątem zgodności proponowanej operacji z zapisami zawartymi w LSR, w tym przede wszystkim z diagnozą obszaru, celami oraz przyjętymi wskaźnikami produktu i rezultatu. Dodatkowo premiowane będą operacje wykorzystujące lokalne zasoby oraz działania z zakresu turystyki. Zakłada się ponadto przyznawanie dodatkowych punktów operacjom, które będą ukierunkowane na wsparcie osób z grup defaworyzowanych (osoby pow. 50 r.ż., do 35 r.ż., bezrobotne  oraz rodziny wielodzietne(rodzice)), oraz zakładają wykorzystanie większego wkładu własnego Beneficjenta, a także zaproponują innowacyjne podejście do rozwiązania zidentyfikowanych problemów i ponadto będą generować powstawanie nowych miejsc pracy. Przyjęte kryteria wyboru zapewniają bezpośrednie osiągniecie wskaźników produktu, rezultatu dla określonych w LSR celów.  

 

Procedury oceny i wyboru operacji, kryteria wyboru operacji oraz formularze wniosków dostępne są na stronie www.bramabeskidu.pl.

 

Informujemy również, że termin planowanych naborów na podejmowanie działalności gospodarczej oraz rozwój działalności gospodarczej przypada na ostatni tydzień listopada 2016 r.

 

Zachęcamy także do uczestnictwa w szkoleniach z wypełniania dokumentacji konkursowej, które odbędą się:

- 03.11.2016 r. – Urząd Gminy w Łącku, godz. 9:00 – 15:00

- 04.11.2016 r. – Gminna Biblioteka w Podegrodziu, godz. 9:00 - 15:00

- 05.11.2016 r. – Urząd Miejski w Starym Sączu, godz. 9:00 – 15:00

Liczba miejsc na szkoleniach jest ograniczona, o uczestnictwie w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy będą trwały do 31.10.2016 r. do godz. 15:00.

 

Szczegółowe informacje na temat wdrażania LSR i zakresu wsparcia dostępne są w biurze Stowarzyszenia LGD Brama Beskidu mieszczącym się w Mostkach 86, na stronie: www.bramabeskidu.pl, portalu Facebook a także tablicach informacyjnych oraz w prasie lokalnej.

 

Zapraszamy na bezpłatne konsultacje i doradztwo. Pracownicy Stowarzyszenia Brama Beskidu udzielają informacji potencjalnym beneficjentom w siedzibie Stowarzyszenia od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 oraz pod numerem telefonu 18 547 66 80.

1765104